Olga Desperak
Olga Desperak – Olga Desperak – absolwentka częstochowskiego Plastyka oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, wciąż naukowo związana z Częstochowa. Jej praca licencjacka dotyczyła rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Częstochowy przełomu XIX i XX wieku, a praca magisterska – obiektów użyteczności publicznej powstałych w naszym mieście w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W 2018 r. była laureatką w konkursie Prezydenta Miasta za najlepszą pracę dyplomową związaną z promocją Częstochowy. W ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta razem z Pauliną Korneluk zorganizowały wystawę pt. „ Dom Księcia – historia i konteksty”. Razem prowadzą również konto na Instagramie (i FB) o nazwie „Nie tylko Jasna Góra”, na którym pokazują ujęcia częstochowskiej architektury powstałej przed II wojną światową.
Częstochowa jest niedocenianym miastem
Częstochowa jest nieodkrytym i niedocenianym miastem. Stoi tu wiele pięknych, choć zaniedbanych budynków. Z racji mojego wykształcenia łatwiej jest mi się zachwycać skromną architekturą, którą lubię wyłapywać podczas spacerów po mieście. W odkrywaniu nowych miejsc i ujęć miasta pomaga mi zasada patrzenia wyżej niż tylko witryny sklepów w przyziemiach budynków.
Dzielnica Tysiąclecie
Największym sentymentem darzę osiedlę z lat. 60 w dzielnicy Tysiąclecia (pomiędzy Al. Armii Krajowej, ul. Dekabrystów, ul. Kiedrzyńską a ul. Worcella), gdzie się wychowałam. Również wszystkie budynki i miejsca, które zostały zmienione, przebudowane bądź zniszczone w Częstochowie, a ja pamiętam ich wcześniejszy stan.