W ramach obchodów 800 lecia Częstochowy
prezentujemy

Twarze Przyszłości

Wywiad

Rozmowa z Kubą Bociągą

Kuba Bociąga – podróżnik i lider częstochowskiej grupy AmperA. Wraz ze swoim zespołem promuje miasto podczas koncertów w całej Polsce. Wraz z AmperĄ wydał dwa albumy studyjne „TriP” oraz „Cztery strony”, koncertowe dvd, a także dwie płyty winylowe: singiel „Gdzie jest Twój dom” i album „Czwarty próg”.

Wywiad

Rozmowa z Aną Andrzejewską

Anna Andrzejewska – charyzmatyczna wokalistka, która od wielu lat niezwykłą barwą głosu i wielką wrażliwością podbija rynek muzyczny oraz serca nie tylko częstochowian. Wielką miłością Any jest jazz. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na prestiżowym Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, na specjalizacji: wokalistyka jazzowa.

Wywiad

Rozmowa z Pawłem Bilskim

Paweł Bilski – Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, absolwent Autorskiego Liceum Artystycznego ALA, Akademii im. Jana Długosza oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Wywiad

Rozmowa z Zosią Wróbel

Zosia Wróbel – Do zawodu modelki trafiła przez przypadek 4 lata temu, na Instagramie zgłosiła się do niej osoba z z jej obecnej agencji Gagamodels. Po pół roku pracy jako modelka zdecydowała się na zgolenie głowy, co stało się jej znakiem rozpoznawczym i przez co zaczęła pracować na całym świecie: w Paryżu, Mediolanie, Londynie, Pekinie, Tokio, Seulu. Brała udział w wielu fashion week w Europie, gdzie szła w pokazach Vivienne Westwood, Emilii Wickstead, Iceberg oraz wielu innych.

Wywiad

Rozmowa z Piotrem Ptakiem

Piotr Ptak – w 2018 roku wraz z zespołem PCz Rover Team, którego był liderem został zwycięzcą prestiżowych międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych. W zawodach regularnie bierze udział blisko 100 uczelni z całego świata. Wcześniej w 2017 roku – 3 miejsce. Związany z projektem łazików marsjańskich na Politechnice Częstochowskiej od 2013 roku. Pracuje w Częstochowskim Centrum Inżynieryjnym w ZF Group, jako inżynier elektronik…

Wywiad

Rozmowa z Karoliną Kubarą

Karolina Kubara Poznar – absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim i Public Relations na Wyższej Szkole Europejskiej im ks Józefa Tischnera w Krakowie.

Mama Franka, Ignacego i Jasia. Współwłaścicielka rodzinnej firmy Kubara sp z o.o. produkującej zdrową i naturalną żywność pod marką Dobra Kaloria. Pomysłodawczyni Nocy Kulturalnej w Częstochowie, której 3 pierwsze edycje (w 2004,2005 i 2006 roku) zorganizowała wspólnie z grupą najbliższych przyjaciół i Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”…

Wywiad

Rozmowa z Mikserem

Mikser – tworzy teksty na poczekaniu, wystarczy kilka rzuconych haseł, by za chwilę usłyszeć ze sceny utwór stworzony na podstawie tych słów. Jest ambasadorem Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz nagrywa utwory promujące wartości. Ukończył Akademię Jana Długosza w Częstochowie. Kierunek Filozofia. Od wielu lat związany z częstochowską sceną hip-hopową. Przez wiele lat był prowadzącym na “Hip-Hop Elements Festiwal”.

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Winczo

Urodziła się w Częstochowie i od 13 roku życia gra w piłkę nożną. Obecnie gra w niemieckiej Bundeslidze oraz reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Jest wielokrotną Mistrzynią Polski w piłce nożnej kobiet w rozgrywkach ligowych w futsalu. 3- krotnie grała w rozgrywkach Ligii Mistrzyń w piłce nożnej kobiet. Wielokrotnie zdobywała tytuł najlepszej snajperki. Od 2011r gra w piłkę nożną w Niemczech. W klubie w Cloppenburgu dwukrotnie otrzymała tytuł królowej strzelczyń. W 2010 r. w wyborach PZPN- u zdobyła tytuł najlepszej piłkarki kraju, zdobywając najwięcej bramek w klubie jak i w reprezentacji Polski. W kadrze Polski jest 2 zawodniczką, która ma najwięcej rozegranych meczów w Reprezentacji. W 2017 i 2018 r znalazła się w piątce najlepszych piłkarek nominowanych przez tygodnik Przegląd Sportowy.

Wywiad

Rozmowa z Cezarym Stoleckim

Cezary Stolecki jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, stypendystą Berlinale Talents. Jego dyplomowa etiuda ‘Magma’ w reżyserii Pawła Maślony była nagradzana na całym świecie zaczynając od Palm Springs, Cambridge, Pragi, a kończąc na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobyła główną nagrodę.  Czarek za ten film był nominowany do Złotej Kijanki na festiwalu CAMERIMAGE. Debiut fabularny „Atak Paniki” w reżyserii Pawła Maślony miał swoją premierę podczas konkursu głównego na Festiwalu w Karlowych Warach.  Jego drugi film fabularny, do którego robił zdjęcia oraz pierwszy polski slasher „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w reżyserii Bartka Kowalskiego, miał premierę wiosną tego roku na portalu NETFLIX. W zeszłym roku zrealizował dwie reklamy sportowe w Szanghaju i Tokio, które będą mieć premierę na Olimpiadzie Tokio 2021. W czerwcu skończył pracę nad swoim trzecim filmem fabularnym, którego planowana premiera jest pod koniec roku 2020.

Wywiad

Rozmowa z Robertem Parzęczewskim

Polski bokser walczący w wadze półciężkiej. Wychowanek klubu KS Start Częstochowa. Aktualny Mistrz Polski w wadze superśredniej. Stoczył 26 walk, z tego 25 zwycięskich- 16 przez nokaut. Ma na swoim koncie również tytuły:

Wywiad

Rozmowa z Robertem Parzęczewskim

Polski bokser walczący w wadze półciężkiej. Wychowanek klubu KS Start Częstochowa. Aktualny Mistrz Polski w wadze superśredniej. Stoczył 26 walk, z tego 25 zwycięskich- 16 przez nokaut. Ma na swoim koncie również tytuły:

Wywiad

Rozmowa z Julią Nowicką

Swoją przygodę z siatkówką rozpoczęła w III klasie szkoły podstawowej. Od małego uczestniczyła w rozmaitych zajęciach sportowych,ale pasją stało się uprawianie siatkówki. Pierwsze osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej to: brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek w siatkówce plażowej w 2012 roku oraz srebrny i brązowy medal  Halowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w latach 2013 i 2014. Po ukończeniu Gimnazjum nr 3 w Częstochowie dostała powołanie do Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Szczyrku. W latach 2015-2017 reprezentowała nasz kraj w finałach imprez międzynarodowych takich jak: Mistrzostwa Świata Kadetek w Peru,Mistrzostwa Europy Kadetek w Bułgarii, Igrzyska Młodzieży Europy w Gruzji oraz Mistrzostwa Świata Juniorek w Meksyku. Od 2017 roku jest zawodniczką Profesjonalnej Ligi Siatkówki Kobiet, obecnie występuje w barwach KS Budowlani Łódź. W maju 2018 roku zadebiutowała w reprezentacji Polski seniorek,biorąc udział w cyklu Siatkarskiej Ligi Narodów oraz turniejach i meczach międzypaństwowych.

Wywiad

Rozmowa z Anną Irasiak

Anna Irasiak– doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pracuje na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie realizuje projekty naukowe i dydaktyczne związane z kształceniem przyszłych nauczycieli, językiem migowym i dostępnością uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest tłumaczem biegłym języka migowego. Współpracowała z Ośrodkiem Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń”. Chętnie popularyzuje wiedzę na temat polskiego języka migowego i kultury Głuchych prowadząc wykłady otwarte oraz szkolenia.

Wywiad

Rozmowa z Przemysławem Kowalskim

Od pokoleń płynie w nim częstochowska krew. Całe jego życie jest związane z Częstochową i marzy, żeby tak pozostało. Większość tego co dobre, spotkało go w harcerstwie. Swoją przygodę z tą organizacją rozpoczął w wieku 13 lat i trwa ona nieprzerwanie do dziś. W harcerstwie poznał żonę, przyjaciół, na których może polegać i ludzi, którzy nieustannie go inspirują. Pełnił funkcję na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim, ale najważniejsze zadania realizował i realizuje w Częstochowie. Promuje nasze miasto i region podczas międzynarodowych imprez skautowych, czy harcerskich wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim. Obecnie pracuje jako animator lokalny dzielnicy Ostatni Grosz.

Wywiad

Rozmowa z Michałem Roratem

Michał Rorat – urodził się w Złotoryi, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. W 2003 roku przyjechał do Częstochowy,aby  rozpocząć naukę  na Wydziale Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej. Fakt ten sprawił że do dzisiejszego dnia jest związany muzycznie oraz mentalnie z Częstochową i ze względu na grono przyjaciół, nie tylko muzycznych,  nie zamierza zmieniać miejsca zamieszkania. Michał ma na koncie wiele koncertów, nie tylko w Częstochowie, ale także w Polsce i za granicą oraz wiele produkcji płytowych. Występował na takich festiwalach jak :

Wywiad

Rozmowa z Justyną Warwas

Justyna Warwas – malarka, nauczyciel akademicki (Katedra Malarstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie).

Zajmuje się również rysunkiem oraz fotografią. Kuratorka wystaw, związana z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia”. Współorganizator Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie.

Jej prace można oglądać na wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Nowy Jork, Chiny, Nepal, Tajwan, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Austria, Wietnam). Podróże są dla niej największą inspiracją w procesie twórczym. Zakochana w Azji i kulturze Wschodu.

Wywiad

Rozmowa z Jakubem Stoleckim

Jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Operatorskim. Do Szkoły Filmowej dostał się za pierwszym razem – zaraz po skończeniu VIII LO w Częstochowie. Jego pierwszym dużym osiągnięciem była wystawa fotografii, która odbyła się dzięki pomocy częstochowskiego oddziału Gazety Wyborczej, jeszcze w czasach liceum. Jest autorem zdjęć do filmów fabularnych i dokumentalnych obsypanych nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in w Sundance czy Camden. W 2018 roku dostał prestiżową nagrodę w Papaya Young Directors za najlepsze zdjęcia do filmu reklamowego. Pracował jako operator obrazu na planach seriali: “Archiwista”, “Chyłka”, “O mnie się nie martw”, filmu krótkometrażowego “Obiekt” oraz nowym filmie “Raz jeszcze raz”. Jako operator kamery: “Belfer”,  “Pitbull.Ostatni pies”, serii filmów Bagińskiego “Legendy polskie”, “1983” oraz “Mowa ptaków”.

Używamy ciasteczek, by zwiększyć Twój komfort

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Skip to content