Cyprian Baszyński

CYPRIAN BASZYŃSKI – Trębacz, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożyciel i lider zespołu NSI Quartet. Urodził się w chorwackim Dubrovniku w rodzinie muzyków klasycznych. W kierunku muzyki klasycznej kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie i na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Po pierwszym roku studiów jego zainteresowania zwróciły się jednak w stronę jazzu. To skłoniło go do zmiany uczelni i rozpoczęcia nauki na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej w Akademii Muzycznej w Krakowie, której jest absolwentem. Choć to właśnie NSI Quartet jest głównym polem artystycznej działalności Cypriana Baszyńskiego, nie stroni on od udziału w innych muzycznych przedsięwzięciach. Na swoim koncie ma współpracę  z: Leszkiem Możdżerem, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, Nikolą Kołodziejczykiem, Wojtkiem Mazolewskim, Januszem Yaniną Iwańskim, Tribute To Miles Orchestra, Piotrem Machalicą. Wziął udział w wielu produkcjach telewizyjnych i radiowych. Uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie. W swoim dorobku ma już kilka świetnie przyjętych przez publiczność i krytykę jazzową płyt. Jest też zwycięzcą wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów jazzowych „Jazz Nad Odrą”, „Jazz Juniors”

Część historii

Częstochowa jest dużą częścią mojej historii, nie tylko pod kątem działalności artystycznej. To także bliskie mi osoby, bo według mnie to głównie ludzie tworzą miasto.

Szkoła Muzyczna, Aleje, Filharmonia i OPK Gaude Mater

Największym sentymentem darzę „POSM”  czyli szkołę muzyczną, której jestem absolwentem, a w szczególności przyjaźnie tam zawarte i trwające do dzisiaj. Z łezką w oku wspominam także Aleje – centrum wydarzeń związanych nie tylko z muzyką oraz pierwsze koncerty w częstochowskich klubach, filharmonii i OPK Gaude Mater.

Czuję się mocno związany z tym miastem

Wracam do Częstochowy, gdy tylko mam taką możliwość. Uwielbiam tutaj grać koncerty, bo publiczność jest wyjątkowa i zawsze spragniona muzyki. Często wracam także na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, które zwykle kończą się szalonymi jam sessions do późnych godzin nocnych. Czuję się mocno związany z tym miastem.

Używamy ciasteczek, by zwiększyć Twój komfort

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Skip to content